Yaşam

İstanbul'da görme engelli öğrencilere erişilebilir tarihi gezi deneyimi

’Engelsiz eğitim Programı’ kapsamındaki görme engelli öğrenciler, İstanbul’un tarihi mekanlarını gezdi. Öğrenciler, tarihi yapıların duvarlarını, sütunlarını ve işlemelerini dokunarak hissetme fırsatı yakaladılar.

TÜRGÖK'ün 6. Öykü yarışması sonuçlandı

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı'nın (TÜRGÖK), 6'ncı Öykü Yarışması sonuçlandı. Türkiye'nin birçok ilinden 50 görme engellinin katıldığı yarışmada gençler ve yetişkinler kategorisinde, 12 görme engelli öykü yazarı ödüle layık görüldü.

''Engelli Bireyler İçin Kültür ve Sanat Hayatına Erişim''

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Swedish Institute (SI), Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi (RUSİHAK) ve Engelli Kadın Derneği (ENGKAD) işbirliği ile Ekim ayı boyunca çeşitli aktivitelerle sürecek olan ‘‘Erişiyorsam Varım! İstanbul’’ Projesi kapsamında, İstanbul Modern’de “Engelli Bireyler İçin Kültür ve Sanat Hayatına Erişim” konulu bir panel düzenlendi.

Görme engellilere yönelik senaryo atölyesi

Sinemaya ilgi duyan, bir fikri ve hikayesi olan ve senaryo yazmak isteyen 10 görme engelli gencin katılımı ile düzenlenecek atölye, engelli sinemaseverlerin
sinema alanında bilgi ve becerilerini geliştirmek ve sinemasal üretimlerini teşvik etmek amacını taşıyor.

Adana'da Görme Engelli Gençler Turizm Stajında

Adana’da görme engelli 20 genç, “Engelsiz Turizm İstihdam Projesi” kapsamında bir otelde staja başladı. Stajlarını tamamlayan öğrenciler, Antalya’daki eğitime
katıldıktan sonra alacakları sertifikayla turizm sektöründe iş sahibi olabilecek.

Engelli Derneklerinden ÖSYM'ye Protesto

12 dernek temsilciliği adına Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şubesi tarafından yapılan açıklamada, ÖSYM’nin yayımladığı sınav kitapçığında, engellilerin günlük yaşamlarında kullandıkları cihazlarla sınava girmelerine izin verildiği hatırlatıldı.

Sayfalar

RSS - Yaşam beslemesine abone olun.