Matematik öğretmeninden görme engelli öğrencilerin şekilleri daha kolay öğrenmesini sağlayan alet

GAP Görme Engelliler Ortaokulunda matematik öğretmenliği yapan Oktay Azaz, öğrencilerinin geometrik şekilleri somut olarak öğrenmelerini sağlayacak koordinat düzlemi tasarladı.

Matematik öğretmeni Oktay Azaz, görme engelli öğrencisi Mustafa Altın'dan aldığı destekle, görme engellilerin geometrik şekilleri somut olarak algılayabilmesini sağlayan düzlem tasarladı.

Sağlıklı öğrencilerin de geometrik şekilleri kolay öğrenmelerini sağlayan, sayıların kabartılarak işaretlerin de boncukla gösterildiği düzlem, özellikle görme engelli öğrencilerin şekil algısını geliştiriyor.
Matematik öğretmeni Oktay Azaz, yaptığı açıklamada, görme engelli öğrencilerin özellikle geometri konularından muaf tutulduğunu ama lisede ve ileriki hayatlarında mutlaka bu konuların karşılarına çıktığını söyledi. Görme engellilere bu konuyu nasıl anlatabileceğini düşünerek harekete geçtiğini belirten Azaz, koordinat düzlemini yaparak geometrik hesaplamaları somut hale getirdiklerini belirtti.
Öğrencisi Mustafa Altın'la fikir alışverişinde bulunduğunu aktaran Azaz, "Koordinat düzlemi üzerine sayıları kabartma şeklinde işaretleri de boncuklarla yaptık. Çocuklar özellikle sayıların işaretlerini karıştırıyorlardı. Negatif ve pozitif bölgeleri ayırt etme açısından güzel bir alet oldu" dedi.
"Öğrencilerimize çok faydası oluyor"
Görme engelli öğrencilerin koordinat sistemini hesaplamayı öğrendiğini ama kolay unuttuklarını aktaran Azaz, konuların zihinlerinde somut bir hale geldiğinde daha kalıcı olacağı düşüncesinden hareketle böyle bir alet tasarladığını ifade etti.
Azaz, şunları kaydetti:
"Öğrencilerimiz geometri konularında muaf tutuluyor ama bu konular lisede yine karşılarına çıkacak. Biz de bunu somut hale getirebilmek için kabartma şeklinde koordinat düzlemi yaptık. Bu aleti görme engelliler için tasarladık ama gören öğrencilerimiz için de faydalı olacaktır. Bu sene yaptığımız bu aleti TÜBİTAK bilim
"Öğrencilerimiz geometri konularında muaf tutuluyor ama bu konular lisede yine karşılarına çıkacak. Biz de bunu somut hale getirebilmek için kabartma şeklinde koordinat düzlemi yaptık. Bu aleti görme engelliler için tasarladık ama gören öğrencilerimiz için de faydalı olacaktır. Bu sene yaptığımız bu aleti TÜBİTAK bilim fuarında da sergiledik. 7. ve 8. sınıf öğrencilerimiz bu aleti kullanıyor ve çok da faydası oluyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda da bu aleti kullanacağız."
Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/yasam/gorme-engelliler-geometrik-sekilleri...

Haber Kategorisi: 

İlgili Haber Kategorisi: