TÜRGÖK 10. Yılında Ünlüleri Ağırladı

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) kuruluşunun 10. yılı etkinlikleri kapsamında İzmir Hilton Oteli'nde düzenlediği panelde ünlü isimleri İzmirlilerle buluşturdu. Halka açık gerçekleştirilen organizasyonda, Prof Dr. Doğan Cüceloğlu, dağcı Necdet Turhan, müzisyen Muammer Ketençoğlu ve eğitimci Emine İşler tecrübelerini ve gönüllük hakında bilgi ve birikimlerini dinleyicilerle paylaştı.
TÜRGÖK Başkanı Tülay Yazgan, 10 yıllık süreç içerisinde kendilerine yardımcı olan kurum, kuruluş ve şahıslara teşekkür etti. Yazgan gönüllülerin bireysel çabalarının kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. Yazgan, kurucu başkan Av. Gültekin Yazgan'ı da anarken "Gültekin Yazgan bugün keşke yanımızda olabilseydi, elbette yeni hedefler belirlemiş olurdu" dedi.
Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ise gönüllük ve engelli bireyler hakkında yaptığı konuşmada Anadolu insanının 'hoşgörü ve birlikten güç doğar' felsefesi ile özüne dönerek birçok zorluğu aşılabileceğine dikkat çekti. Cüceloğlu kendisini de bazı konularda eleştirirken, "Bir gün İstanbul'da görme engelli çocuklar ve ailelerine görsel bir sunum hazırladım. Birisi ön sıradan seslendi, 'hocam görsel sunum güzel de görme engelli çocuklarımız ne yapacak' diye. İşte o anda neleri görmezden geldiğimizi hissettim. Görme engelli kardeşlerimizle bir araya geldiğimde hep onlara bir şeyler verdiğimi hissederdim meğerse doğru olan bu değilmiş. Ben onlardan alıyormuşum. Kalbim açılmış ve empati kurarak yeni dünyalar kavuştuğumu hissettim" diye konuştu. KAHRAMAN DURAK
Kaynak: http://www.yeniasir.com.tr/Yasam/2014/10/14/turgok-10-yilinda-unlu-isiml...

Haber Kategorisi: