"İşe Atıl Hayata Katıl" Projesi Başladı

Çalışma isteği olan engelliler ile onları istihdam etmek isteyen özel sektör buluşturulacak. Uyumlu çalışması sağlanacak. Ankara'da devreye girecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın önderliğinde, Güvence Bankası'nın desteğiyle hayata geçirilen ve "engelli fertlerin iş hayatına katılımını artırmayı" amaçlayan "İşe Katıl Hayata Atıl" projesi başladı. İstanbul Mövenpick Otel'de tertip eden tanıtım toplantısında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam; şimdiye kadar engellilerin istihdamına yönelik çalışmalarda önlerine hep "engellilerin hayata katılabilmesi için kendilerine bakım takviyesi verilmesi, maaş bağlanması veyahut kamuda istihdam edilmesi" konularının çıktığını hatırlattı. Bakan İslam, "Bu proje çerçevesinde çalışma isteği olan engelliler ile onları istihdam etmek isteyen özel sektör buluşturulacak. Bunların uyumlu çalışması sağlanacak. Engellilerin özel sektörde istihdam edilmesinin önünde 'işe nasıl katılacak, nasıl çalışacak, meseleler nasıl giderilecek' gibi sualler var. Bu proje, bu problemleri tamamiyle ortadan kaldırmayı hedefliyor" diye konuştu.
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de şunları söyledi: "Proje ile özürlü fertlerin, iş dostları tarafından bir çalışan ve işini yapabilen bir birey olarak algılanmasını hedefliyoruz. Şu anda Türkiye genelinde 53 Özürlü Dostu Şubemiz hizmet veriyor. Hedefimiz 2014 nihayetinde bu rakamı 80'e çıkarmak ve önümüzdeki dönemde her şehirde en az 1 Özürlü Dostu Şubemizin bulunmasını sağlamak. Bugün, Türkiye genelinde 220 Paramatiğimiz ortopedik veya görme engellilerin ihtiyaçlarına makul hizmet verebiliyor. 2014 nihayetinde bu rakamı, 300'e çıkarmayı hedefliyoruz." Çeşitli sivil toplum kuruluşlarından danışmanlık alarak hazırladıkları eğitim programlarıyla, özürlü müşterilerine sundukları hizmet kalitesini artırmayı amaçladıklarını aktaran Özen, "19 bin çalışanımızın engelliler ve ihtiyaçları konusundaki duyarlılığının yükselmesi, en önemli amacımız" dedi.
Proje ilk önce 6 aylığına Ankara'da devreye girecek. Henüz sonra kademeli olarak 4 şehirde 6 ay şekilde devam edecek. İşe yerleşen fertlerin kaçının işe devam ettiği, kaçının iş değiştirdiği, kaçının bu işi neden değiştirdiği, değişimde hangi zorluklarla karşılaştığı,ştirdiği, değişimde hangi zorluklarla karşılaştığı, sisteme nasıl adapte oldukları iş koçları tarafından incelenecek.
Kaynak: http://www.gursesgazetesi.com/ekonomi/ozelde-engelli-istihdami-devlet-el...

Haber Kategorisi: