"Renkleri Hissetmek" Projesi İsviçre'de Müze Oluyor

İZMİR (AA) - EMRE UMURBİLİR - Türk ressam Türel Süt'ün görme engellilerin tabloları, kabartma olarak hazırlanan panellere dokunup, dinleyip ve renklere özgü kokular aracılığıyla algılama imkanı sunduğu "Renkleri Hissetmek" projesinin, Avrupa'da 15 kenti dolaştıktan sonra İsviçre'de önümüzdeki yıl müze olacağı bildirildi.

Yaşamını Almanya'da sürdüren Türel Süt, AA muhabirine, müze ve galerilerde sanat eserlerine dokunmanın yasak olduğuna işaret etti.

"Renkleri Hissetmek" projesiyle görme engellilerin sanata erişimini hedeflediğini belirten Süt, "Sanat herkes içindir, sadece görebilenler için değil" görüşünü dile getirdi.

Süt, proje kapsamındaki eserlerinin, ilk kez 2010 yılında sanatseverlerle buluştuğunu ve bugüne kadar Almanya ve İsviçre'de 15 kentte sergilendiğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Resimlerimde hayvanların göz ve yüz bölümüne yoğunlaştım. Hayvanların gözlerine bakıp, yaşadıkları zorlukların anlaşılmasını ve seslerinin duyulmasını arzuladım. Sergi, görme engellilerin diğer duyularına hitap edip, resimleri adeta görmelerini sağlıyor. Görme engelliler, resimleri elleriyle hissetmenin yanı sıra panellere dokunurken, aynı anda kulaklıklar aracılığıyla resmin ebatları ve renkleri hakkında Türkçe'nin yanı sıra Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilgi alabiliyor. Teknolojinin olanaklarının kullanılmasıyla resimdeki renkler, görme engellilere farklı koku ve ısı değişimiyle hissettiriliyor. Örneğin, yeşil renklerde taze kesilmiş çimen kokusu hissediliyor, güneş sarısı ise ısının artmasıyla algılanabiliyor."

Sanata herkesin ulaşabilmesini mümkün kılma düşüncesinin yaygınlaşmasını amaçladığı projeyle ilgili çok olumlu tepkiler aldığını belirten Süt, son olarak projenin Uluslararası Görme Engelliler Merkezince (Internationales Blinden-zentrum) dünyanın en değerli projelerinden biri olarak görülüp, "Altın Anahtar" ile ödüllendirildiğini kaydetti.

Süt, projenin, Uluslararası Görme Engelliler Merkezinin İsviçre'nin Münsterlingen kentindeki merkezinde önümüzdeki yıldan itibaren müze olması teklifi aldığını dile getirerek, "Rüyam gerçek olmak üzere. Bu, Türkiye ve Türk insanı içinde müthiş onur ve gurur duyulması gereken bir durum. Elimden geleni yapıp, ülkemi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyorum" diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde aldığı eğitimin ardından İngiltere'ye yerleşen, bir süre sonra çalışmalarını Almanya'da sürdürmeye başlayan Türel Süt'ün, son 10 yılda toplumsal ve sanat çalışmalarıyla ilgili çok sayıda ödülü bulunuyor.
Kaynak: http://www.memleket.com.tr/renkleri-hisset-muze-olma-yolunda-457748h.htm

Haber Kategorisi: