Kamuda 25 Bin Engelli Kadrosu Boş

Engelli Memur adayları atama takvimini beklerken Devlet Personel Başkanlığı da kamudaki engelli kadrolarıyla ilgili istatistiksel bilgileri yayımlayarak kamu kurum ve kuruluşlarının alması gereken engelli kadro sayılarını açıkladı.

Engelli Memur Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Devlet Personel Başkanı M. Ali KUMBUZOĞLU, Mayıs ayında yaptığı açıklamada Temmuz ayında 3 bin engelli personel alınacağının müjdesini vermişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıFaruk ÇELİK, 16 Temmuz'da yaptığı açıklamada engelli vatandaşların atamasının yapılacağı kadroların ÖSYM Başkanlığına gönderildiğini ve 3 bin 138 engelli memur atamasının yapılacağını bildirmişti. Engelli memur alım tercihlerinin 5-15 Ağustos'ta alınacağı açıklanmış ancak kadro sayısının arttırılması gerekçe gösterilerek alımlar ertelenmişti. Yeni takvim ve kontenjanlar henüz açıklanmış değil. Engelli memur adayları için sıkıntılı bekleyiş sürüyor.

25,144 Engelli Kadrosu Boş!

DPB 2014 Haziran ayı verilerine göre, Kamuda istihdam edilmesi gereken toplam engelli memur kontenjanı 59,232'dir. Kamuda halen çalışan toplam engelli memur sayısı ise 34,088'dir. Şu an itibariyle kamuda 25,144 boş engelli kadrosu bulunmaktadır.

En Fazla Kadro MEB'de

DPB, kamu kurum ve kuruluşlarının engelli memur ihtiyaçlarını da güncellendi. Kurumların toplam memur sayısına paralel (% 3-5) olarak engelli memur açığı kurumlara göre değişiklik göstermektedir. En fazla açık olan kurumlar ve açık sayıları şu şekildedir:

Kurum

Engelli Memur Açığı Sayısı

Milli Eğitim Bakanlığı

14,751

Diyanet İşleri Başkanlığı

2479

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu

1632

Adalet Bakanlığı

1467

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı

957

Emniyet Genel Müdürlüğü

523

Sağlık Bakanlığı

413
Kaynak: http://www.kamuhaber.net/kamuda-25-bin-engelli-kadrosu-bos-3519h.htm

Haber Kategorisi: