Almanya'da Görme Engelli Öğretmenler

Yavuz Kocaömer
Almanya’da yasalara göre, tam görme engelli biri lise mezunu olması ve daha sonra üniversitede ilgili bölümü bitirmesi kaydıyla normal liselerde öğretmenlik yapabilir. Buradaki zorluklar sınıftaki düzeni sağlama, sınav kağıtlarının kontrolü olarak ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla yüzde 100 görme engelli öğretmenlere bir asistan tayin edilir ve onun yardımı ile derslere girerler.

Bettina Koletnig

Bettina Koletnig, yüzde 100 görme engelli. Buna rağmen görme engelli olmayan çocukların gittiği bir lisede öğretmenlik yapmak istiyor. Doğduğundan beri görme engelli olan 31 yaşındaki Bettina, bir avukat vasıtasıyla Bavyera Eyalet Devleti’ne idari mahkemede dava açıyor. Eyalet Kültür Bakanlığı Germanistik (Alman Dili ve Edebiyatı) tahsili yapan Bettina’yı bir sınıfın önünde öğretmenlik yapacak durumda görmüyor. Bakanlıktan kendisine gönderilen ret yazısında “Okuldaki öğrencilerin ve ebeveynlerin bu şekilde bir öğretmen ile karşı karşıya kalmaları mümkün değildir” deniliyor.

Davayı kazanıyor

İdari mahkeme, Bettina’nın lehinde karar veriyor ve normal lisede öğretmenlik yapmasında bir sakınca görmediğini karara bağlıyor.

Eğitim süreci

Bettina, Münih’te liseyi bitirdikten sonra Ludwig-MaximiliansÜniversitesi’nde başladığı eğitimini Passau’da bitiriyor. Passau Üniversitesi’nin daha küçük bir üniversite olması, büyük sınıflarda kaybolma tehlikesini ortadan kaldırıyor.

Nasıl olacak?

Görme engelli bir öğretmen nasıl derslere girecek? Sınavları nasıl kontrol edecek? Kopya çekmeyi nasıl önleyecek? Tahtaya nasıl yazı yazacak? Huzur bozan öğrencileri nasıl tanıyacak? Bunların cevabı ise hazır! Görme engelli öğretmene bir asistan yardımcı olacak. Örneğin; sınavların cevaplarını aynı şekilde bilgisayara aktaracak. Bettina bilgisayardan bu sınavları kontrol edip notlarını verebilecek. Bu arada Braille alfabesini kullanacak. Sınıfta huzursuzluk çıkaran öğrencileri ise asistanı kendisine bildirecek, o da gerekli önlemleri alacak. Pedagojik bölümü ise tamamıyla Bettina’nın kontrolünde. Sohbet sırasında Bettina şöyle diyor: “Havada bir kağıt uçtuğu zaman onu göremem ama duyarım. Öğrencilerin bir öğretmene karşı nasıl davrandığı, onun görüp görmemesine değil, öğretmenin sınıfta onların karşısındaki duruşuna bağlıdır. Ben bunu kendi okul dönemimden de biliyorum.”

Masraflar

Bettina gibi görme engelli öğretmenlere yardımcı olan asistanların ücret ve giderlerini ise Entegrasyon Dairesi ödüyor. Bizde ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelli öğretmenlerle ilgili yeni çıkaracağı yönetmelik tartışılıyor. Bekleyelim ve görelim, uygulama nasıl olacak? İnancımız yıllarını eğitime veren görme engellilerimizin Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından mağdur edilmeyeceği bir çözüm bulunacağı yönünde. Temyize giderse Bettina’ya, eğer kazandığı dava temyize gider de orada aleyhine bir karar çıkarsa ne yapacağı sorulduğunda cevabı net: “O zaman en yüksek mahkemeye kadar giderim.” Bettina sözlerini şöyle bitiriyor: “Bu konulardaki kararımı kendim vermek istiyorum. Belki öğretmenliğe başladıktan 1-2 yıl sonra zorlanıp kendim vazgeçebilirim ama kararımı kendim vermeliyim. Eğer körler hep kendilerine söyleneni yaparlarsa, ilerleme şansları çok azalır. Öyle yapsaydım bugün herhalde bir santral memuru olarak kalırdım.”
Kaynak: http://www.posta.com.tr/turkiye/YazarHaberDetay/Gorme-engelli-ogretmenin...

Yazı Kategorisi: 

İlgili Yazı Kategorisi: